Kvalita a odolnost použitých materiálů jsou velmi důležitými parametry při výběru klasických pánských hodinek. Jelikož je budete nosit každý den, měly by být velmi odolné.  Pozornost je třeba věnovat zejména řemínku, sklíčku i pouzdru.

Řemínek hodinek

Řemínek je spolu s ciferníkem dominantou hodinek. U klasických pánských hodinek se nejčastěji setkáme s koženými, ocelovými a titanovými řemínky. Plastové a pryžové řemínky jsou sice velmi pohodlné, ale používají se spíše u sportovních hodinek.

Materiál pouzdra

Pouzdro chrání hodinový strojek, proto by mělo být kvalitní a odolné. Klasické hodinky pro muže mají pouzdro většinou  z nerezové oceli, titanu, platiny nebo pozlacené oceli. Plastová a silikonová pouzdra jsou opět typická spíše pro sportovní hodinky.

Sklíčko hodinek

I sklíčko hodinek by mělo být co možná nejodolnější, chrání totiž jejich ciferník. Ustát by mělo nejenom poškození, ale i poškrábání, aby hodinky dlouho dobře vypadaly. Velmi spolehlivá jsou tvrzená, safírová a minerální sklíčka.

Strojek klasických hodinek

Strojek se stará o bezproblémový chod hodinek. Analogové pánské hodinky využívají většinou quartzový hodinkový strojek, který vyniká vysokou přesností a dlouhou životností baterie. Digitální strojky využívají digitální hodinky.