Kvalita a odolnost použitých materiálů jsou neméně důležitým parametrem při výběru elegantních pánských hodinek. Pozornost je třeba věnovat řemínku, sklíčku i pouzdru.

Řemínek hodinek

Řemínek je spolu s ciferníkem dominantou hodinek a zároveň určuje i jejich pohodlnost. U elegantních pánských hodinek se nejčastěji setkáme s koženými, ocelovými a titanovými řemínky. Plastové a pryžové se používají u sportovních hodinek.

Materiál pouzdra

Pouzdro chrání hodinový strojek, proto by mělo být kvalitní a odolné. Pánské elegantní hodinky většinou mívají pouzdra z nerezové oceli, titanu, platiny nebo pozlacené oceli. Plastová a silikonová pouzdra jsou opět doménou sportovních hodinek.

Sklíčko hodinek

I sklíčko hodinek by mělo být maximálně odolné, chrání totiž jejich ciferník. Odolné by mělo být nejen proti poškození, ale i poškrábání, aby hodinky dlouho dobře vypadaly. Nejspolehlivější jsou tvrzená a safírová sklíčka, dobrý poměr ceny a kvality nabízí i sklíčka minerální

Strojek hodinek

Strojek je srdcem celých hodinek. Analogové pánské hodinky využívají v naprosté většině quartzový hodinkový strojek, který nabízí vysokou přesnost a dlouhou životnost baterie. Digitální strojky využívají digitální hodinky, ty jsou ale spíše sportovní, než elegantní.